Додому
ШКІЛЬНА РАДА
EDUCATIONAL COUNCIL
"...І чужому научайтесь, й свого не цурайтесь..." – Т. Шевченко

Учительський семінар Шкільної Ради - 2015

Союзівка 2015

Загальна знимка

Наталія Пономарьова, Анна Мессерлі, Світляна Хмурковська

«Як би ви порадили провести літній відпочинок? Можна звичайно поїхати на море, податись на Ніагару, відвідати друзів або родину, чи просто відпочити вдома. Однак, я та ще дев'ять інших ентузіастів — викладачі шкіл українознавства Америки та Канади — вирішили провести цьогорічну відпустку у іншому чудовому місці — на Союзівці. Українська оселя  —  це наче наші Карпати тільки на Нью-Йоркщині. Це соснові гірські краєвиди, свіже повітря, смачне харчування та саме головне український дух. І не спроста. Адже довкола усі розмовляють та думають по-українськи. Тут і молодь, і діти, і дорослі. Багато спортивних та професійних таборів. Такий собі суто український осередок. Саме тут Шкільна Рада щороку проводить літній табір-вишкіл для вчителів шкіл українознавства, де я та мої колеги мали нагоду збагатити свої знання з історії, культури, мовознавства, географії, політології та літератури. Насправді це вже багаторічна традиція. Однак для мене все це було вперше. Я і досі під впливом того національного духу, того патріотизму та педагогічного натхнення, яке ми наче із повітрям увібрали на Союзівці. Особливе дякую організаторам та викладачам. Я мала за честь познайомитись із геніяльними людьми, людьми іншої генерації, людьми інтелігентними, поважними та надзвичайно розумними. Професори, доктор Євген Федоренко та доктор Юрій Гаєцький  — люди енциклопедичних знань. Доктор Ігор Мірчук — феноменальний спеціяліст у сфері культури. Шановне паньство Боднарів, які мені добре знайомі, адже із ними я співпрацюю у Пармі, провели цікаві лекції та розставили акценти у нагальних питаннях викладання у сучасній системі американських шкіл українознавства.

Я зовсім віднедавна у США, і мені ще досі не віриться, яка дружна та файна українська громада тут за океаном. Дуже щаслива, що я є її частиною. Будьмо ж і на далі такими згуртованими та відданими своїй справі, адже зараз як ніколи ми потрібні своїй Україні».

Саме так вирішила поділитись своїми враженнями і відчуттями наша нова семінаристка з Клівленду Анна Мессерлі, яка вперше приїхала на вчительські курси і влилась у наш колектив, у нашу дружню, уже роками сформовану вчительську родину. І це дуже знайомі відчуття для кожного учасника чергового вчительського семінару, що вже тридцять перший рік проводить Шкільна Рада при УККА на Союзівці.

І цього року Союзівку відвідали представники українського шкільництва з різних куточків Сполучених Штатів Америки і Канади — це Світлана Хмурковська з Йонкерсу, Ольга Михайлюк з Філадельфії, Любов Мельник з Випані, Наталія Пономарьова з Чикаго, Марія Курчак з Йонкерсу, пані Орися Лисик з Канади, Анна Мессерлі з Клівленду, Ярослава Данищук з Нью-Джерсі, Марічка Паливода з Баффоло і Ігор Ситніков з Вашинґтону.

Матеріял, який ми проходимо щороку на семінарі, подається за науково-обґрунтованим пляном. А саме, весь матеріял розподілений по добах, тобто як і історія, так і література, географія і культура охоплюють матеріял одного і того самого періоду (доби), що свідчить про те, що усі ці дисципліни тісно пов'язані між собою і не можуть існувати поодиноко. Практика доводить, що саме такий підхід сприяє повторенню і якісному засвоєнню нового матеріялу. Період, який нам довелось вивчати цього року був дуже цікавий і актуальний, адже ми вивчали Період новітньої доби, один із найяскравіших, найтрагічніших і найцікавіших періодів в історії України.

Уже традиційно, за розкладом, який був складений напередодні, свої заняття ми розпочинали з курсу історії України, куратором якого був доктор Юрій Гаєцький. Пан Юрій піднімав дуже важливі питання з курсу Новітньої Історії. Було приділено багато часу для вивчення історії створення УПА і її ролі у боротьбі проти німецько-більшовицького режиму, Голодомору, політичним та соціяльно-економічним чинникам, що спричинили Другу і Третю хвилі еміґрації українського народу, становленню Незалежної України. Разом ми аналізували внутрішню і зовнішню політику, яку провадили усі президенти України у період уже її незалежности. Також ми порівнювали причини і наслідки масових протестів і протистоянь українського народу у період Помаранчевої революції і «Революції Гідности». Пан Гаєцький неодноразовно наголошува нам на те, що знання історії України допомагає передбачити майбутній хід подій і зможе запобігти таким фатальним наслідкам, які доводиться переживати нашій країні сьогодні.

Лекції з української літератури, які із нами проводив професор Євген Федоренко, проходили в режимі он-лайн. Вражає те, що пан Євген завжди підходить до літератури не тільки як до навчального предмету, а як до однієї з форм духовної культури, пріоритетним завданням якої є виховувати, формувати нове покоління свідомих людей, достойних громадян нашого суспільства. Пан Євген запропонував включати до шкільної програми твори письменників, творчість яких дасть краще зрозуміти нашим учням перебіг історичних подій і процесів в Україні у ХХ столітті. Так наприклад, коли ми читаємо новелу Василя Стефаника «Камінний Хрест», учні дізнаються про першу хвилю української еміґрації, а коли учні вивчають творчість Василя Барки і аналізують його роман «Жовтий князь», вони дізнаються про страшну трагедію Голодомору 33-го року, що був штучно зорганізований Сталінським режимом і спрямований на винищення українського генофонду. Через памфлет Івана Багряного «Чому я не хочу повертатись до СРСР» діти дізнаються про той кривавий терор, що зорганізував більшовицько-тоталітарний режим, що панував близько семидесяти років в Україні. Обов'язково потрібно включати в програму і вивчати українську літературу в діяспорі, роз'яснювати учням , що таке «Празька школа» і «Нью-Йоркська група». З теорії літератури діти повинні вміти вирізняти періоди (доби), а так як ми обговорювали літературу ХХ століття, то дітям необхідно пригадати, що в літературі цей період дістав назву Модернізму, а згодом Постмодернізму, які в свою чергу поділялись на різні течії, такі як імпресіонізм, неоклясицизм, експресіонізм, футуризм, символізм. На завершення курсу, кожен вчитель підготував презентацію на вибір. Було обговорено і підготовлено виступи про творчість таких письменників ХХ-ХХІ століть, як Володимир Сосюра, Василь Стус, Дмитро Павличко, Іван Багряний, Василь Шкляр, Юрій Шевельоа, Оксана Забужко, Емма Андієвська та інші. Ну і звичайно ми знову обговорювали важливість затвердження єдиного українського правопису на державному рівні, чого ще до цього часу не здійснено урядом України.

Надзвичайно усім сподобався курс української культури, який був наповнений цікавими презентаціями вчителів і професійним поясненням матеріялу, який підготував доктор Ігор Мірчук. Завдяки пану Ігору, ми дізнались, що таке модернізм в культурі, про основні ознаки, тенденції і течіїї цого періоду. Чи не факт, що ХХ століття ввійшло в історію культури, як епоха, де зароджувались нові жанри і культурні явища, а це і Модерний театр під керівництвом Леся Курбаса, і український кінематограф, і малярство і графіка, архітектура, музика і багато іншого. Пан Ігор пропонував кожному вчителю провести презентацію у вигляді заняття, де в ролі учнів перебували ми, усі присутні вчителі. Під час таких презентацій, ми мали чудову нагоду продемонструвати методику, свої навики, поділитись новинками і цікавим матеріялом із усіма присутніми. Також у вільний від навчання час, ми мали чудову нагоду переглянути художню кінострічку «Поводир» Олеся Саніна, головну роль в якому зіграв учень однієї з шкіл українознавства в Детройті, Антон Грін. Фільм викликав масу емоцій серед глядачів.

На лекціях з економічної географії ми дуже детально обговорювали питання, що стосувалось адміністративно-територіального устрою України (АТУ), а саме поділу території держави на певні частини з метою організації управління на місцях, де управління здійснюється органами державної влади, які створюються в адміністративно-територіальних одиницях усіх рівнів — селах і селищах, районах, містах, областях. Пані Наталя Боднар, яка відповідала за цю частину навчального процесу наголошувала на тому, що адміністративно-територіальний поділ формується на загальноукраїнському рівні з урахуванням економічних, соціяльних, історичних та національних особливостей розвитку конкретних територій, специфіки розселення. Пані Наталя, на основі історичних фактів проводила паралель з нашим історичним минулим, доводила усім присутнім, що адміністративно-територіальний поділ України почав формуватися з давніх-давен — як за часів Київської Русі, де уже на той час існували Київське, Чернігівське, Галицько-Волинське та інші князівства, так і за часів Богдана Хмельницького, де вся Україна поділялася на полки, сотні. Пані Наталя також проводила з нами дискусії і обговорення, що стосувались теми «На допомогу вчителю». Викладач люб'язно ділилась із нами усіма додатковими матеріялами, інтернет-ресурсами, літературою, звідки вчителі максимально можуть почерпнути достовірну інформацію, яка стане дуже корисною при складанні навчального матеріялу, що буде використовуватись при викладанні в школах українознавства.

Дуже цікавими і насиченими були лекції з політологіїї, які проводив доктор Володимир Боднар. Лекції були не просто цікавими, а й дуже актуальними, адже саме пан Володимир подав матеріял, який стосувався сучасної України, починаючи з моменту становлення України, як уже незалежної держави, аж до подій, що відбуваються сьогодні. Усі пояснення, історичні факти, події, про які говорив викладач, були доповнені відеорядом, що давало можливість усім нам присутнім краще зрозуміти і проаналізувати ситуацію, що склалась зараз на Україні. Усі ми прийшли до висновку, що саме виклад нового матеріялу у такий спосіб, робить лекції цікавішими і більш доступнішими для учнів.

Також хочемо щиро подякувати отцеві Юрію Базилевському. В неділю була відправлена Служба Божа за усіх учителів шкіл українознавства на еміґрації. За їхній ентузіязм, відданність педагогічному покликанню, вміння розвивати любов до українського слова. Ми молились за душі героїв в Україні, які відійшли у вічність. Вічна їм пам'ять!

Не менш важливим є, вже традиційно складений завершальний вечір, який підготовляють вчителі-курсанти у знак подяки нашим викладачам. І тут, усі таланти об'єднуються. Нам вистачає кількох днів аби скласти концертну програму, що включає пісні, деклямацію, танці, театральні вистави. Неперевершене почуття творчости згуртовує нас. А за всі старання кожен курсант отримує сертифікат чи дипльом про підтвердження підвищення кваліфікації.

Підводячи підсумок, потрібно зазначити, що ці курси підвищення кваліфікації вчителів шкіл українознавства —  корисна і необхідна справа, яку Шкільна Рада успішно проводить уже 31‑ий раз. При цій нагоді слід згадати і щиро подякувати всім викладачам - професору Євгену Федоренку, доктору Юрію Гаєцькому, Наталії Боднар, доктору Вододимирові Боднару, доктору Ігору Мірчуку, а також фінансовим спонсорам, без яких цього неможливо було б зробити. Низький Вам уклін за Вашу невтомну і благородну працю. Звертаємось до усіх членів української громади: «Любіть українську школу, піклуйтеся про неї, бо саме тут виховується фундамент майбутнього діяспори».

І до зустрічі у наступному році на Союзівці!

1985

1986

1987

1988

1989

1990

1991

1992

1993

1994

1995

1996

1997

1998

1999

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

2022

2023

2024